PRY700C-240 Paper Shopping Bag Making Machine Square Bottom Automatic Sheeting Feeding
Shanghai Printyoung International Industry Co.,Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : PRINTYOUNG
Model Number : PRY700C-240
Certification : CE
Place of Origin : China
MOQ : 1 Set
Price : US 190000 Set
Payment Terms : L/C, T/T
Supply Ability : 10 Set/Sets per Month
Delivery Time : 30 days
Voltage : 380V
Dimension : 13800 x 2200x 1800 mm
Weight : 9000 KG
Key Selling Points : Automatic
Max Speed : 70pcs/min
Max.sheet : 720 x460mm
Min.sheet : 325 x 220mm
Sheet weight : 100 - 190gsm
Bag Tube Length : 220-460mm
Bag Width : 100 - 240mm
Bottom Width : 50 - 120mm
Bottom type : Square bottom
Machine speed : 50-70 Pcs/min
Total /Production power : 20/12KW
Total weight : 9 T
Contact Now
PRY700C-240 Paper Bag Making Machine
PRY700C-240 Paper Shopping Bag Making Machine Square Bottom Automatic Sheeting FeedingFeatures
Technical Parameters
Max.sheet
720 x460mm
Min.sheet
325 x 220mm
Sheet weight
100 - 190gsm
Bag Tube Length
220– 460mm
Bag Width
100 - 240mm
Bottom Width(Gusset)
50 - 120mm
Bottom type
Square bottom
Machine speed
Total /Production power
20/12KW
Total weight
9 T
Glue type
Water base glue and hot melt glue
Machine size
13800 x 2200x 1800 mm